sobota, 10 lipca 2010

BEVERAGE - antena odbiorcza

BEVERAGE - antena odbiorcza

Rys. 1



Antena Beverage cieszy się bardzo dobrą opinią wśród dx-manów szczególnie tych co pracują na niskich pasmach. Antena ma szereg zalet, których nie spełniają inne anteny na dolne pasma, lub spełnienie ich wiązałoby się z prawie niemożliwymi do wykonania i bardzo przy tym kosztownymi antenami zawieszonymi w wolnej przestrzeni. Prostota budowy anteny okupiona jest tym, że potrzebuje ona dość dużej przestrzeni do rozwieszenia, jednak nisko nad ziemią. Przez to jest bardzo łatwa do wykonania nawet pojedynczo przez jedną osobę. Antena jest bardzo kierunkowa w odbiorze, przez co aby pokryć najciekawsze kierunki należy rozwiesić kilka takich anten z odpowiednim przełącznikiem kierunków. Sama konstrukcja przy tym jest bardzo prosta, gdyż jest to drut rozciągnięty na wysokości około 1 - 2 m nad ziemią i o długości kilka lambda. Zasadą jest, że im dłuższa antena tym bardziej kierunkowa i tym bardziej wąska jest jej charakterystyka. Antena jest zwarta na końcu opornością 450 ohm do ziemi. Zasilanie anteny odbywa się poprzez transformator 1 : 9 nawinięty jak na rysunku na pierścionku ferrytowym, najlepiej F1001. Należy pamiętać, aby początek i koniec anteny łagodnie dochodziły do ziemi -wtedy poprawia się jej skuteczność szczególnie gdy zawieszona jest stosunkowo wysoko ( 2 - 3 m ). Antena nie nadaje się do nadawania. Podłączenie do niej nadajnika powoduje natychmiastowe przepalenie się opornika na końcu anteny i przeważnie uszkodzenie transformatora. Antena nie powoduje wzrostu sygnałów odbieranych. Główną zaletą anteny jest to, że nie odbiera sygnałów zakłócających przychodzących pod dużymi kątami, czyli prawie lokalnych QRM-ów. Po podłączeniu anteny do odbiornika wydaje się, że w odbiorniku jest cisza, że jest zepsuty ale to tylko pierwsze wrażenie do czasu pojawienia się sygnałów dx-owych. Te aczkolwiek słabe a s-metr prawie się nie wychyla za to są całkowicie czytelne. Sygnały te bardzo często są nieodbieralne lub w ogóle niesłyszalne na zwykłych antenach drutowych. Konstrukcja anteny oraz konstrukcja transformatora 1 : 9 pokazane są na rysunkach.

W3LPL przeprowadził pomiary tych anten o różnych długościach na trzech pasmach a których te anteny się stosuje a mianowicie na 160, 80 i 40m. Okazało się, że antena przy pewnych długościach ma lepsze parametry niż zdawało by się przy długościach dowolnych.

Antena Beverage przy pewnych długościach sprawuje się dużo lepiej. Anteny dłuższe niż wynikałoby to z pomiarów mają gorszy stosunek przód - tył o około 3 - 4 dB. Dlatego należy preferować podane poniżej długości anteny.
PASMO IDEALNE DŁUGOŚCI ANTENY
160m długość: 88.5m;178,3m;268m;354m
80m długość: 45,8m;90m;134m;177m
40m długość; 22,8m;45,8m;68,6m;90m
Wnioski:
1. Anteny krótsze niż pierwszy podany wymiar na danym paśmie nie należy
używać, gdyż efekty nie są już zadowalające.
2. Anteną trzypasmową jest antena o długości 90m gdyż spisuje się
porawnie na trzech pasmach, lecz przy preferowaniu pasm 80 i 160m antena
powinna być dłuższa.
3. Anteny krótsze niż pierwszy podany wymiar mają tłumienie przód - tył
stosunkowo małe - tylko 17 - 18 dB
4. Budując antena na jedno pasmo optymalnymi wymiarami są:
160m - preferowane długości to: 178.3m lub 268m 80m - preferowane długości to: 90m lub 134m 40m - preferowane długości to: 45.8m i 68.6m
5. Jeśli mamy wolną przestrzeń i chcemy otrzymać bardzo dobry stosunek
F/B należy połączyć dwie anteny o wymiarach jak pkt4 i o odległościach
wierzchołków:
160m -82m 80m -41m 40m -21m
6. N2RM zbudował antenę kompromisową 160/80m z dwóch bererage o
długości 177m i z odległości pomiędzy wierzchołkami anteny 60m i
potwierdził jej przydatność w praktyce do pracy na tych dwóch pasmach.


Na podstawie Anteny KF-Wojciech Drwal
Pozdrawiam Makson

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz