poniedziałek, 26 marca 2012

DODATKOWY FILTR SCAF-1

Filtr radiokomunikacyjny audio

  Coraz częściej użytkownicy starszych, ale także i nowszych transcieverów montują wewnątrz swoich urządzeń w torach od­biorczych p.cz. dodatkowe filtry kwarcowe, zawężające pasmo. Dzięki takim uspraw­nieniom odbiór jest przyjemniejszy, po­nieważ z reguły znika męczący szum oraz sygnały przedostające się spoza częstotli­wości, która nas interesuje.

            Jedną z bardzo ważnych cech każdego układu odbiorczego jest selektywność. Jeżeli odbiornik jest tani, a jednocześnie przeznaczony do kilku emisji, to na pewno jest układowo uproszczony i ma filtry przygotowane do odebrania najszer­szego sygnału, dla jakiego został zaprojektowany. Typowo jest to 6kHz dla szerokopasmowego AM lub FM i pasmo audio musi być zdolne do przepuszczania właśnie takich sy­­gnałów. Jeżeli jest dodatkowy filtr SSB (3kHz), to z kolei operator CW będzie miał na pewno problemy, jeżeli będzie chciał odebrać sygnały poniżej 800Hz. Będzie narzekał na duży QRM w zakresie częstotliwości aż do 6kHz lub więcej. Wtedy nawet „kliksy” kluczowania stacji, z którą się pracuje, są dokuczliwe, nie mówiąc o QRN i zakłóceniach liniowych z sieci elektrycznej…
…Coraz częściej użytkownicy star­szych, ale także i nowszych trans­cieverów montują wewnątrz swo­ich urządzeń w torach odbiorczych p.cz. dodatkowe filtry kwarcowe, zawężające pasmo, nie wspomina­jąc o układach DSP. Dzięki takim usprawnieniom odbiór jest przy­jemniejszy, ponieważ z reguły zni­ka męczący szum (szum nie będący sygnałem, który chcemy odbierać, czyli tzw. szum biały, szum liniowy, syczenie…) oraz sygnały przedosta­jące się spoza częstotliwości, która nas interesuje. Oprócz układów wewnętrznych, są także dostępne urządzenia ze­wnętrzne (filtry).
Montowanie dodatkowych fil­trów na zewnątrz urządzenia jest często koniecznością, jeśli wziąć pod uwagę, że nie można we własnym zakresie (np. w czasie trwania gwa­rancji) wykonywać jakichkolwiek zmian w układzie. Nie mówiąc już o tym, że np. w radiotelefonach CB powoduje to automatycznie utratę homologacji (certyfikatu zgodności).
Zamontowanie filtru na kablu do dodatkowego głośnika jest proste i oczywiście nie narusza żadnych przepisów, ale aby taki filtr był skuteczny, musi być wyposażony w odpowiednie układy kształtują­ce charakterystykę. Zawężanie toru przepuszczania wzmacniacza m.cz., niezależnie od użytego filtru, daje najlepsze rezultaty w odniesieniu do emisji cyfrowych i telegrafii, ale na fonii często się nie sprawdza, bo każ­de zawężenie powoduje pogorszenie jakości i, co za tym idzie, zrozumia­łości sygnału fonicznego. Na pewno zbyt wąski filtr foniczny spowoduje pogorszenie czytelności modulacji. W ostatnim czasie dużą popular­ność zdobył zewnętrzny filtr audio SCAF-1 firmy IdiomPress. Z reklam wynika, że czyni on przyjemniej­szym nasłuch radiowy, niezależnie od tego, czy ktoś jest operatorem SSB, czy CW.
SCAF-1 jest aktywnym filtrem dolnoprzepustowym oferującym użytkownikowi możliwość nasta­wienia częstotliwości odcinania fil­tru, dając oszałamiające 96dB na oktawę wyciszania sygnałów po­wyżej częstotliwości odcięcia i bez białego szumu. Jest to doskonałe uzupełnienie filtru kwarcowego lub mechanicznego.
Jest to nowoczesny filtr dolno ­przepustowy do 3kHz, który można zamontować na torze audio prak­tycznie każdego urządzenia radio­komunikacyjnego.

 Najważniejsze parametry urządzenia SCAF-1
  • wymiary: 75x40x130mm
  • zasilanie: 11,5-14,5V/DC
  • pobór prądu: 300mA
  • wzmocnienie sygnału: 10dB
  • pasmo przenoszenia: 350Hz–3,5kHz
  • tłumienie poza pasmowe: 96dB/oktawę
Więcej w artykule  Świat Radio Maj 2007



poniedziałek, 19 marca 2012

TĘSKNOTA

W związku z awarią mojego radioshacku przepraszam za moją nieobecność.Rzecz jasna ze jestem z Wami myślami.......
Myślę ze w tym tygodniu już sie odezwę - jak tylko postawię wszystko na nogi
Przestrzegam jednak wszystkich i przywołuję do porządku - grzecznie mi proszę na kanale -bo się wszystkiego dowiem :)

wtorek, 13 marca 2012

BARTEK synteza

Chyba wszyscy wiedzą, że buduję minitransceiver „Bartek” oto jeden z etapów modyfikacji w procesie jego powstawania. Wszystko wskazuje na to, że w końcowej fazie będzie znacznie odbiegał od początkowego schematu i założeń.
W najbliższym czasie postaram się przedstawić foto relacje z dotychczasowych prac.
A teraz trochę o mojej syntezie, zresztą już zamontowanej:

Artykuł z magazynu ŚWIAT RADIO:

… DDS (ang. Direct Digital Synthesis) to bezpośrednia synteza cyfrowa - najnowsza metoda generacji przebiegów o rozmaitych kształtach i częstotliwościach stabilizowanych źródłem kwarcowym (lub atomowym). Do niedawna, ze względu na wysokie koszty podzespołów, metoda ta była stosowana wyłącznie w wysokiej klasy sprzęcie profesjonalnym. Dzięki postępom w technologii układów scalonych DDS zaczyna powoli wypierać PLL z coraz większej liczby zastosowań.
Nadal jednak jest to metoda droższa, choć ceny układów systematycznie spadają. W DDS przebieg wyjściowy jest wytwarzany w sposób całkowicie cyfrowy, można wręcz powiedzieć,że jest on obliczany. Przedstawiony syntezer częstotliwości został opracowany przez niemieckiego krótkofalowca DL4JAL.
Przedstawiony syntezer częstotliwości, zbudowany w oparciu o generator VFO z bezpośrednią przemianą częstotliwości - DDS, wyświetlaczem LCD i sterowaniem mikroprocesorowym, opracowany przez niemieckiego krótkofalowca DL4JAL, w ostatnim czasie jest z powodzeniem odwzorowywany w naszym kraju….

Budowa syntezera
Opisany układ, którego schemat znajduje się na rysunku, wykorzystuje możliwości wysoko zintegrowanego układu scalonego DDS firmy Analog Devices - AD9850 (zakres częstotliwości od 0 do 34MHz).
Wskaźnikiem częstotliwości i informacji o aktualnych parametrach jest wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD, zawierający dwuliniową matrycę po 16 znaków. Całość jest sterowana mikroprocesorem AT89C52 z serii Atmel MC-51. Użycie pamięci EPROM pozwala uzyskać olbrzymiąliczbę pamięci częstotliwości, teoretycznie do 400 - po 200 dla VFO A i B, a także umożliwia dopasowanie częstotliwości generatora w zależności od użytej częstotliwości pośredniej transceivera i planowanego rodzaju mieszania. Cały układ jest przy tym niewiele większy niż wyświetlacz LCD.
DL4JAL postawił sobie za cel skonstruowanie uniwersalnego układu generatora VFO, który będzie mógł być zastosowany do urządzenia nadawczo-odbiorczego własnej konstrukcji, z dowolną częstotliwością pośrednią i różnymi koncepcjami mieszania (VFO poniżej lub powyżej odbieranej częstotliwości). Strojenie częstotliwości przebiega za pomocą tarczy zliczającej impulsy….

Pełny tekst artykułu na stronach magazynu SWIAT RADIO 8 /2004

Tak wygląda mój DDS:




Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować SP5QIH za bardzo dużą pomoc, wsparcie i zaangażowanie.


73

niedziela, 11 marca 2012

Sobota i efekt murowany "BALUN"


W sobotę na naszym kanale aż „kipiało od uczestników”, którym wtórował monotonny szum eteru (cisza jak makiem zasiał), ta dynamicznie rozwijająca się sytuacja zmobilizowała mnie i korzystając z chwili wykonałem balun powietrzny do mojego dipola na 80m.

Podstawowe elementy:
1. rura PCV 40-50mm
2. przewód koncentryczny RG-58 ok. 10m (34-37 zw)
3. chęci
4. cisza na kanale,

Oto efekt końcowy