poniedziałek, 26 marca 2012

DODATKOWY FILTR SCAF-1

Filtr radiokomunikacyjny audio

  Coraz częściej użytkownicy starszych, ale także i nowszych transcieverów montują wewnątrz swoich urządzeń w torach od­biorczych p.cz. dodatkowe filtry kwarcowe, zawężające pasmo. Dzięki takim uspraw­nieniom odbiór jest przyjemniejszy, po­nieważ z reguły znika męczący szum oraz sygnały przedostające się spoza częstotli­wości, która nas interesuje.

            Jedną z bardzo ważnych cech każdego układu odbiorczego jest selektywność. Jeżeli odbiornik jest tani, a jednocześnie przeznaczony do kilku emisji, to na pewno jest układowo uproszczony i ma filtry przygotowane do odebrania najszer­szego sygnału, dla jakiego został zaprojektowany. Typowo jest to 6kHz dla szerokopasmowego AM lub FM i pasmo audio musi być zdolne do przepuszczania właśnie takich sy­­gnałów. Jeżeli jest dodatkowy filtr SSB (3kHz), to z kolei operator CW będzie miał na pewno problemy, jeżeli będzie chciał odebrać sygnały poniżej 800Hz. Będzie narzekał na duży QRM w zakresie częstotliwości aż do 6kHz lub więcej. Wtedy nawet „kliksy” kluczowania stacji, z którą się pracuje, są dokuczliwe, nie mówiąc o QRN i zakłóceniach liniowych z sieci elektrycznej…
…Coraz częściej użytkownicy star­szych, ale także i nowszych trans­cieverów montują wewnątrz swo­ich urządzeń w torach odbiorczych p.cz. dodatkowe filtry kwarcowe, zawężające pasmo, nie wspomina­jąc o układach DSP. Dzięki takim usprawnieniom odbiór jest przy­jemniejszy, ponieważ z reguły zni­ka męczący szum (szum nie będący sygnałem, który chcemy odbierać, czyli tzw. szum biały, szum liniowy, syczenie…) oraz sygnały przedosta­jące się spoza częstotliwości, która nas interesuje. Oprócz układów wewnętrznych, są także dostępne urządzenia ze­wnętrzne (filtry).
Montowanie dodatkowych fil­trów na zewnątrz urządzenia jest często koniecznością, jeśli wziąć pod uwagę, że nie można we własnym zakresie (np. w czasie trwania gwa­rancji) wykonywać jakichkolwiek zmian w układzie. Nie mówiąc już o tym, że np. w radiotelefonach CB powoduje to automatycznie utratę homologacji (certyfikatu zgodności).
Zamontowanie filtru na kablu do dodatkowego głośnika jest proste i oczywiście nie narusza żadnych przepisów, ale aby taki filtr był skuteczny, musi być wyposażony w odpowiednie układy kształtują­ce charakterystykę. Zawężanie toru przepuszczania wzmacniacza m.cz., niezależnie od użytego filtru, daje najlepsze rezultaty w odniesieniu do emisji cyfrowych i telegrafii, ale na fonii często się nie sprawdza, bo każ­de zawężenie powoduje pogorszenie jakości i, co za tym idzie, zrozumia­łości sygnału fonicznego. Na pewno zbyt wąski filtr foniczny spowoduje pogorszenie czytelności modulacji. W ostatnim czasie dużą popular­ność zdobył zewnętrzny filtr audio SCAF-1 firmy IdiomPress. Z reklam wynika, że czyni on przyjemniej­szym nasłuch radiowy, niezależnie od tego, czy ktoś jest operatorem SSB, czy CW.
SCAF-1 jest aktywnym filtrem dolnoprzepustowym oferującym użytkownikowi możliwość nasta­wienia częstotliwości odcinania fil­tru, dając oszałamiające 96dB na oktawę wyciszania sygnałów po­wyżej częstotliwości odcięcia i bez białego szumu. Jest to doskonałe uzupełnienie filtru kwarcowego lub mechanicznego.
Jest to nowoczesny filtr dolno ­przepustowy do 3kHz, który można zamontować na torze audio prak­tycznie każdego urządzenia radio­komunikacyjnego.

 Najważniejsze parametry urządzenia SCAF-1
  • wymiary: 75x40x130mm
  • zasilanie: 11,5-14,5V/DC
  • pobór prądu: 300mA
  • wzmocnienie sygnału: 10dB
  • pasmo przenoszenia: 350Hz–3,5kHz
  • tłumienie poza pasmowe: 96dB/oktawę
Więcej w artykule  Świat Radio Maj 2007



1 komentarz: