Zaletą jest niski koszt.
Temat przedstawiałem na łamach bloga w kwietniu 2013r. Chciałbym powrócić do tego zagadnienia i podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami i zrelacjonować budowę wspomnianej skrzynki.
Skrzynka antenowa powstała według schematu podanego przez SP6SYV, który był przetestowany i chwalony przez licznych praktyków. Jego zaletą jest brak wariometru lub cewki z odczepami. Wybór zakresu odbywa się dwu pozycyjnym przełącznikiem.
Schemat jest stosunkowo prosty, składa się z dwóch transformatorów w.cz. włączonych w obwody rezonansowe. Przełącznikiem wybiera się pojedynczą lub podwójną transformację impedancji. Pozycji A używa się poniżej 10 MHz, B- powyżej. przy strojeniu należy kierować się jednak głównie najmniejszym SWR-em.
Skrzynkę wyposażyłem w reflektometr. Płytkę na której osadzone są cewki wykonałem z pleksi ( może to być laminat bez folii ) a cewkę z drutu fi 2 mm. Po wkręceniu cewek w płytkę zabezpieczyłem je klejem na gorąco. .
Strojenie jest także proste , wstępnie stroimy ją na najlepszy odbiór kondensatorem C2, a następnie korygujemy strojenie przy przełączeniu na nadawanie, dobierając wzajemny stosunek pojemności kondensatorów C1 i C2.
A oto moje dzieło w relacji foto:
DZIAŁA EKSTRA⇨
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz