piątek, 2 kwietnia 2010

Hertz, Marconi, Tesla i radio - historia w kilku zdaniach.

W 1887 roku niemiecki naukowiec Heinrich Hertz skonstruował pierwsze urządzenie do emisji i odbioru fal elektromagnetycznych w paśmie radiowym, w którym nadajnik i odbiornik mogły poprawnie współpracować z odległości kilku metrów. Hertz po raz pierwszy wytworzył fale elektromagnetyczne posługując się skonstruowanym przez siebie oscylatorem elektrycznym (oscylator Hertza). Stwierdził tożsamość fizyczną fal elektromagnetycznych i fal świetlnych oraz ich jednakową prędkość rozchodzenia się. Hertz stworzył podstawy rozwoju radiokomunikacji. Dla uczczenia tych osiągnięć jednostkę częstotliwości nazwano od jego nazwiska hercem (Hz).
Niepozorny aparat został następnie znacznie udoskonalony przez Guglielmo Marconiego. W lipcu 1897 jako pierwszy na świecie uzyskał patent na "Transmisję sygnałów elektrycznych" (U.S. Patent 0,586,193 "Transmitting electrical signals"), ubiegając o kilka dni Nikolę Teslę. W 1901 roku (12 grudnia) ludzkość doczekała się pierwszej użytecznej transmisji radiowej. Poprzez Atlantyk została nadana literka "S" w alfabecie Morse'a.W roku 1909 Marconi otrzymał wraz z Karlem Braunem nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój telegrafii bez drutu. A jaki udział miał w tym wszystkim Tesla?
W roku 1943 Sąd Najwyższy w USA przyznał, że patent Marconiego na radio był w rzeczywistości plagiatem pomysłu Tesli. Rozprawa rozstrzygnęła się po śmierci Tesli, przez co powszechnie za twórcę radia uznaje się Marconiego, mimo iż przyznał się on do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli w zbudowaniu radia.
PS Zatem uwaga - proszę pamiętajcie, że to Tesla był pierwszym wynalazcą radia.
Pozdrawiam Makson

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz