poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Dzisiaj Dzień Radia - 11 Kwietnia



Radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse'a, a dopiero później dźwięku.
Słowo radio ma obecnie kilka znaczeń, z których najczęściej spotykane, to:
- radiofonia, czyli system rozpowszechniania drogą radiową publicznie dostępnych audycji
- radio jako instytucja opracowująca i nadająca własny program radiowy, która dysponuje własnym studiem, aparaturą do rejestracji i obróbki dźwięku oraz nadajnikiem
- radioodbiornik, czyli urządzenie umożliwiające odbiór i odsłuchiwanie audycji radiowych
- radiostacja, radiotelefon, czyli urządzenie służące do prowadzenia łączności radiowej, jak np. zdobywające ponownie popularność CB Radio.




Na świecie pierwsza regularna stacja radiofoniczna zaczęła nadawać 2 listopada 1920 r. w Pittsburghu (USA). W Europie pierwsze odezwało się radio w Moskwie, co nastąpiło 22 marca 1922 r. Rozwój radiofonii w Polsce był opóźniony w stosunku do innych krajów europejskich, gdyż lata dwudzieste XX w. były dla Polski czasem odbudowy struktur państwowych i gospodarki po okresie zaborów i wojny.



Zanim 18 kwietnia 1926 r. powstała polska radiofonia, wcześniej, bo 4 listopada 1918 r. przejęta od zaborców wojskowa stacja radiotelegraficzna w Krakowie nadała pierwsze radiogramy w języku polskim. 19 listopada 1918 r. nastąpiło też przejęcie stacji warszawskiej, która mieściła się w Cytadeli. To stąd drogą radiową przesłano komunikat do Paryża, oznajmiający powstanie niepodległego państwa polskiego. 6 stycznia 1919 r. nastąpiło przejęcie stacji w Poznaniu, która prowadziła korespondencję z zagranicą. Wszystkie wspomniane radiostacje pracowały na falach długich, komunikując się wyłącznie za pomocą telegrafii.
10 sierpnia 1921 r. rozpoczęła w Polsce działalność cywilna służba radiokomunikacyjna, a w 1923 r. w Warszawie przy ul. Narbutta 29 powstało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, które odpowiadało za wytwarzanie odbiorników i podzespołów radiowych. Co ciekawe, zanim w Polsce pojawiły się pierwsze stacje nadawcze, polscy konstruktorzy budowali już odbiorniki radiowe. Do najbardziej znanych należał inż. Stefan Janczarski, który opracował tani, jednolampowy odbiornik, który był później produkowany przez Polskie Zakłady Radiotechniczne w Warszawie.


Na podstawie:
http://www.portel.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz