źródło - http://www.tarnow.pl/index.php/pol/Nauka/Szczepanik-Polski-Edison
Przed stu laty o jego wynalazkach pisała prasa w całej Europie. Genialny samouk, człowiek, którego wynalazek uratował życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII przez lata był związany z Tarnowem. Tutaj w Katedrze wziął ślub z ukochaną Wandą, tutaj pracował nad pierwszymi na świecie kolorowymi fotografiami. W Tarnowie przyszły na świat i wychowywały się jego dzieci. Ostatnim życzeniem Jana Szczepanika było, by umarł w Tarnowie - spoczął na Starym Cmentarzu.
Pisał i przyjaźnił się z nim Mark Twain i Kazimierz Przerwa - Tetmajer. W jego pracowni w Wiedniu gościł cesarz, a car rosyjki zabiegał o spotkanie ze Szczepanikiem. Tytan pracy - tak mówili o nim w rodzinie.
Dzięki jego pomysłom mamy teraz telewizję, film kolorowy i... kamizelki kuloodporne.
http://www.toya.net.pl/~zse/patron/patmain.html
Pancerz kulochronny przyniósł Janowi Szczepanikowi duży rozgłos
na całym świecie, obronił bowiem przed zamachem
króla hiszpańskiego Alfonsa XIII. Kareta królewska była wybita
pancerzem kulochronnym Szczepanika i rzucona przez zamachowców
bomba nie wyrządziła królowi żadnej szkody. Król zaś, wyrażając
swą wdzięczność polskiemu wynalazcy udekorował Szczepanika
orderem hiszpańskim "Izabeli Katolickiej". Zainteresował się również
pancerzem car rosyjski Mikołaj II. Szczepanik jeździł parokrotnie
do Petersburga załatwiając sprawy zamówień na tkaninę kulochronną.
Mikołaj II odznaczył wynalazcę orderem św. Anny.
Jednakże Jan Szczepanik odmówił przyjęcia orderu kierowany
uczuciem patriotyzmu. Przyjął jedynie ofiarowany mu złoty zegarek
na złotym łańcuszku z cesarską koroną
wysadzany brylantami.
Jest autorem 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, telewizji, barwnego tkactwa i innych. W 1897 opatentował telektroskop, urządzenie do przesyłania ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem na odległość, protoplastę dzisiejszej telewizji. W latach 1918-1925 opracował system filmu barwnego, wysoko ceniony za bliskie realizmowi oddawanie kolorów. Pracował także nad odtwarzaniem filmu dźwiękowego. Udało się mu stworzyć kamizelkę kuloodporną z jedwabnej tkaniny z cienkimi blachami stalowymi. Wynalazek ten przyniósł Szczepanikowi sławę, ponieważ obronił przed zamachem króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, który w ramach wdzięczności udekorował Szczepanika wysokim odznaczeniem państwowym. Podobnie zamierzał uczynić Mikołaj II, jednakże Szczepanik z pobudek patriotycznych odmówił przyjęcia orderu, zamiast orderu car obdarował go złotym zegarkiem wysadzanym brylantami.
Od 1902 r. Szczepanik był związany z Tarnowem. Posiadał swoje pracownie m.in. w Wiedniu, Berlinie i w Dreźnie. Zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. Pochowany na Cmentarzu Starym. Jest patronem szkół w Łodzi, Krośnie i Tarnowie. Od 2003 r. w Tarnowie działa Fundacja im. Jana Szczepanika, której głównym celem jest popularyzacja postaci patrona.
TELEKTROSKOP
Telektroskop – urządzenie służące do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem[1], wynalezione i opatentowane w 1897 roku przez polskiego wynalazcę i prekursora "telewizji elektrycznej"[2] Jana Szczepanika[3]
Na pytanie kto wynalazl telewizor uzyskacie odpowiedz:
John Logie Baird (ur. 13 sierpnia 1888 w Helensburgh w hrabstwie Argyll, zm. 14 czerwca 1946 w Bexhill-on-Sea w hrabstwie Sussex) - szkocki inżynier, wynalazca pierwszego działającego systemu telewizyjnego. Pionier techniki telewizyjnej. W 1924 skonstruował telewizor monochromatyczny, w 1928 przesłał transmisję telewizyjną z Europy do Ameryki, w 1936 wynalazł telewizję kolorową. Wynalazca noktowizora (1926).
Czy aby na pewno JL Baird a nie Jan Szczepanik był wynalazca telewizji i dlaczego Telektroskop nie zyskał aż takiej sławy na świecie. Poza tym wynalazek kolorowego, udzwiekowionego filmu tez nie został stworzony przez Technicolor USA - ale to zupelnie inna historia (Szczepanik opracował addytywne dodawanie barw o wiele wcześniej niż stosowano w Hollywood). Byc może Szczepanik za bardzo wyprzedzał swoje czasy, w których nie dane było stworzenie niektórych aparatów, w tym Telektroskopu.
Pozdr. Maxon
Jestem pod wrażeniem. O Szczepaniku dowiedziałem się z kalendarza wydanego przez "Kasę Stefczyka".
OdpowiedzUsuńMimo tego, że skończyłem kilka szkół, to jakoś wiedza o nim do mnie nie dotarła.
macgeiger