niedziela, 30 maja 2010

K-30 Exposed czyli rozbieramy magnesówkę K-30.

Witam!
Antenę K-30 posiadam od 5 lat. Jest to prosta antena CB -tzw. "magnesówka" o długości promiennika 90 cm. 5 lat temu jej specyficzna budowa była prawdziwą nowością. W zasadzie nikt nie podejrzewał, że to antena CB RADIO. Teraz model ten podrabia się w tysiącach sztuk w Chinach pod różnymi nazwami - Sunker, Hustler czy może bardziej znany Wilson. Anteny słowem raczej - kiepskie. Jednak moim zdaniem oryginał K-30 jest świetną anteną.

Antena K-30 jest produkowana w USA, oryginalnie zapakowana w zgrzewaną z kartonem folię z bajer naklejką-MADE IN USA :). Niestety już jej nie mam - a szkoda. Oryginalnie był także kluczyk do regulacji i pełna instrukcja. Pełen bajer.
Moją K-30 postanowiłem rozebrać po 5 latach z prostej przyczyny - wymiana przewodu antenowego z RG-58 na H155(przetarta izolacja w miejscu gdzie przycinałem go klapa bagażnika). Przedstawiam poglądowy fotoreportaż jak zbudowana jest K-30.
Foto 1.

Antena CB - w zasadzie design końca lat 90-tych. Promiennik odkręcany-nie ma potrzeby ściągania anteny za każdym razem, co oczywiście wpływa korzystnie na dach samochodu :) .

Foto 2.

Po zdjęciu osłony okazało się, że antena oryginalnie posiada folię pod magnesem - brawo dla konstruktora anteny. Oczywiście patent ten jest znany w "naszym" środowisku od kilku lat i z powodzeniem mogę polecić go każdemu (lepszy WFS oczywiście).

Foto 3.

Rozkręcona podstawa magnetyczna-widać grubą podkładkę metalową na magnesie - niezbędna rzecz w tego typu antenie.
Foto 4,5,6 i 7.









Tutaj widać cewkę anteny. Karkas cewki - pełen BAKIELIT. Drut cewki 1mm, połączenie kondensatorem cewki z masą - moim zdaniem odprowadza ładunki z anteny, co wpływa korzystnie na zmniejszenie zakłóceń. Pełne lutowania do mosiadzu - słowem żadnych kompromisów.

Warto również zwrócić uwagę na stan anteny - luty zaśniedziałe ALE połaczenie cały czas jest odpowiednie. Ze szczegółów konstrukcji mogę dodać ,że antena jest także uszczelniona od góry gumową uszczelką - co zapobiega dostaniu się wody od strony śruby promiennika. Zwracam uwagę na sprytne wyprowadzenia połączeń z cewki oraz prostą i zmyślną konstrukcję anteny.
Na koniec kilka danych producenta i reklamówkę z internetu:



Dane z internetu, niestety nigdzie nie ma zysku anteny :(

# Universal Mounting Application
# 300 Watts AM Power Handling Capability (ICAS)
# Base Loaded Coil
# 35", 17-7 Stainless Steel Whip Antenna
# Radiused 180° Tip Eliminates Need for Ball (zaokrąglony czubek :) anteny)
# 15-Foot Pre-Wired RG-58 95% Shielded Coax with PL259 Connector
# Heavy-Duty 4-Inch, 10oz. Magnet Base
# Made in U.S.A. (A JAK!!)
# 1 Year Manufacturer Warrant

Strona internetowa producenta K-30 - warto kliknąć i poklikać.
K-30 STRONA O ANTENIE

Foto 8.

Na koniec foto mojej anteny po naprawie. (Żeby nie było, że nie zreperowałem. :) ) W tle 48 plus i nowy głośnik pod monitorem.

Pozdrawiam Makson

3 komentarze:

  1. Brawo
    Bardzo pomogło przy wymianie kabla , bo myślałem jak go wymienić
    podzienkował i szerokości
    andi

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    Mam taką samą antenę, która ostatnio mi umarła.
    Na mierniku nie ma przejścia między wtykiem a anteną.
    Czy to może być kwestia kabla, czy cewka?
    Czy jak cewka, to można gdzieś takową dostać?

    Dziękuję za odpowiedź koledzy.

    OdpowiedzUsuń